Tipy na výlety v Jizerských horách

Využijte skvělé lokace Penzionu pod kopcem na maximum a poznejte nejkrásnější místa Jizerských hor. Ať je léto nebo zima, u nás je vždy co dělat i za špatného počasí. Inspirujte se našimi tipy na výlety, které by ve Vašem itineráři rozhodně neměly chybět.

Jizerská magistrála

Jizerské hory již po desetiletí lákají nadšence i profesionály běžeckého lyžování ze všech koutů republiky i zahraničí. Na trasách o délce bezmála 200km si na své přijdou vyznavači klasického stylu i bruslaři a díky různorodému terénu a mnoha okruhům různých délek uspokojí náročnější lyžaře i ty, kteří na běžkách teprve začínají. Z bílé stopy Jizerských hor vzešly hvězdy formátu Standy Řezáče či Kateřiny Smutné, a pokud máte chuť, můžete s nimi poměřit síly na prestižním závodě - Jizerské 50, který se každoročně koná právě ve stopách Jizerské magistrály.

Skiaréna Jizerky

Využijte propojení skiareálů Tanvaldský Špičák, Bedřichov a Severák! Díky jednotnému odbavovacímu systému se můžete mezi těmito středisky pohybovat bez omezení. Společným skipasem to ale nekončí. Pro Váš komfort můžete využít skibus, který mezi areály jezdí 3x denně a to na trase Jablonec n/N -Janov n/N – Bedřichov – Severák – Tanvaldský Špičák a zpět.

Vodní dílo Mšeno

Jablonecká přehrada patří bezesporu mezi vodní perly libereckého kraje a právem drží prim jako největší městská vodní plocha ve střední Evropě. Tato monumentální stavba byla původně součástí protipovodňových opatření a mezi tehdejšími obyvateli vyvolala nemalé spory. Až později začala nádrž sloužit k rekreačním a sportovním účelů a v současné době nabízí příjemné zázemí pro aktivní i pasivní trávení volného času.

Bike park Tanvaldský Špičák

Bike park Tanvaldský Špičák

Jednosměrné cyklistické traily o celkové délce 8km nabízí dávku adrenalinu začínajícím bikovým nadšencům i zkušeným sjezdařům. Na výběr jsou tři obtížnosti trasy – modrá, červená a černá. Ke startu všech cest se můžete vydat na kole po silnici směrem z Albrechtic, anebo využít lanovky přímo od parkoviště.

Prezidentská chata

Prezidentská chata

Prezidentská chata se pyšní velmi zajímavou historií. Od svého otevření v roce 1929 sloužila nejen jako spolkový dům Přátel přírody, ale po několika letech i jako rekreační zařízení pro zaměstnance Hradu. Veřejnosti byla chata po dlouhou dobu zcela nepřístupná a vyhýbaly se jí i veškeré turistické cesty. Kolemjdoucím byla znovu otevřena až po více jak 50 letech. Dnes si zde můžete pochutnat na tradičních českých dobrotách a okolí si prohlédnout třeba ze sedla některého z hřebců a kobylek místní stáje.

Vodní dílo Josefův Důl

Vodní dílo Josefův Důl

Josefodolská přehrada se řadí k nejmladším přehradám, jež u nás byly vybudovány. Návštěvníkům nabízí malebné výhledy a příjemně profilovaný turistický okruh s množstvím cestiček a chodníčků. Koupání je však v této oblasti zakázáno. Nádrž slouží jako rezervoár pro výrobu pitné vody, která je podzemní štolou přiváděna do úpravny vody v Bedřichově. Následně je touto vodou zásobováno Liberecko a Jablonecko.

Rozhledna a restaurace Královka

Rozhledna a restaurace Královka

Rozhledna Královka, dle dřívějších záznamů známá jako Königshöhe, je 24m vysoká kamenná stavba ležící na kopci Nekras (859m.n.m.). Postavena byla v roce 1907 a nahradila tak původní dřevěnou věž, která v roce 1906 shořela. V posledních letech prošla budova náročnou rekonstrukcí a objekt kromě báječného výhledu nabízí stylovou jídelnu, dětské hřiště nebo možnost seznámit se s plemenem krav zvané Highlander, pasoucích se na přilehlých loukách. V zimě i v létě je toto místo zaslouženým odpočinkem na pěších i cyklo výletech a běžkařských toulkách.

Rozhledna a restaurace Bramberk

Rozhledna a restaurace Bramberk

Další rozhlednou Jizerek je Bramberk. Původní dřevěná věž byla z důvodu nedostatku financí a špatnému počasí velmi často uzavřena. Nahradila ji proto tato 21 metrů vysoká kamenná rozhledna. Otevřena byla v roce 1912 a to až do roku 2008, kdy ji soukromý majitel pro veřejnost znepřístupnil. Nové slávy se dočkala až o dva roky později, kdy rozhledna spadla do vlastnictví města Lučany a byla znovu otevřena pro širokou veřejnost.

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka je 11 metrů vysoká litinová konstrukce původem z Vídně, postavena na kamenných základech. Celková výška činí 14 metrů. Rozhledna Slovanka je nejstarší železnou rozhlednou v Čechách. Sestavena byla třemi dělníky během pouhých 17 dní. Otevřena je od roku 1887 a díky vstupnému, které bylo v té době dobrovolné, se vybralo ještě více, než činila celá stavba včetně dopravy. Rozhledna byla udržována až do druhé světové války. Poté však chátrala a vstup byl pro návštěvníky pouze na vlastní nebezpečí. V roce 1997 byla znepřístupněna úplně. Nadějí byl rok 1999, kdy byla rozhledna prohlášena za technickou památku a o rok později byla znovu otevřena.

Protržená přehrada

Protržená přehrada

S obrovskou katastrofou je spojena přehrada Desná, dnes známá jako Protržená přehrada. Tato nádrž, která byla vystavěna v roce 1915, aby obyvatelům chránila jejich domovy před záplavami, měla nakonec na svědomí 67 lidských životů. Celé dílo sloužilo pouhých 10 měsíců, než si náhodní kolemjdoucí všimli nepatrných průsaků v těle hráze. Než však mohl kdokoli zasáhnout, bylo již pozdě. Po mnoha letech soudních sporů byla vina přisouzena geologické poruše, jež se nacházela v takové hloubce, ve které se dle tehdejších norem nemusely provádět geologické sondy.

Osada Jizerka

Osada Jizerka

Tajemná historie, čistá příroda a kouzlo dřevěných usedlostí – to je osada Jizerka, v minulosti proslavená jako naleziště safírů, smaragdů, rubínů a dalších vzácných drahokamů. Třeba budete mít štěstí a i nyní najdete v březích Jizerky svůj blyštivý kamínek.

Muzeum výroby dřevěných hraček DETOA

Vydejte se za poznáním tradiční výroby dřevěných hraček. V hodinové komentované exkursi se dozvíte vše od výběru a zpracování dřeva až po montáž hotového produktu. Na konci prohlídky si děti mohou v kreativní dílně z připravených komponentů vyrobit svoji vlastní dřevěnou hračku.

Plavecký bazén Jablonec nad Nisou

Plavecký bazén v Jablonci nad Nisou to je zábava pro celou rodinu. Čeká tu na vás divoká řeka, dva tobogány, vířivka a pára s chladícím bazénkem. Sportovci využijí plavecký bazén o délce 25m s 8 dráhami.

Lezecká aréna Makak

Jedna z největších lezeckých hal v České republice. Na ploše 2000m2 se nachází přes 150 lezeckých cest o různých obtížnostech a v současné době i tři samojistící zařízení pro každého, kdo se na stěnu vydá sám, nebo si na jištění ještě netroufá. Výhodou je i oddělená boulderová stěna s chyty těsně nad zemí, na které se leze bezpečně i bez jištění. Veškeré vybavení je na místě k zapůjčení a začátečníkům pomůže zkušený instruktor. Zařízení disponuje menší restaurací s bohatou nabídkou nápojů i malých jídel.

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka je 24 metrů vysoká kamenná stavba na vrchu Hvězda v okrese Jablonec nad Nisou. Je vystavěna v novogotickém stylu a ačkoli její stavba byla zahájena již v roce 1847, dokončena a otevřena pro veřejnost byla v srpnu 1892.